2026-04-29
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G101QAN01.1 |
| Panel Size | 10.1" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1024(RGB)×600, WSVGA, 117PPI |
| Pixel Format | RGB vertical bar |
| Display Area | 135.36 × 216.576 (H×V) mm |
| Outline Size | 142.96 × 228.04 × 4.05 (H×V×D) mm |
| Surface | Mirror (Haze 0%) |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.7M, 45% NTSC |
| Lamp Type | 5 strings WLED, 15K hours, without driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 120g (Max.) |
| Signal Interface | MIPI (2 ch, 4 data lanes), connector, 61 pins |
| Input Voltage | 1.8/5.6/-5.6V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C |