2026-05-12
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G101EVT05.1 |
| Panel Size | 10.1" |
| Panel Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1280(RGB)×800 [WXGA] 149PPI |
| Pixel Format | RGB vertical bar |
| Display Area | 216.96 × 135.6 (H×V)mm |
| Outline Size | 257.35 × 175.5 (H×V×D)mm |
| Surface | Antiglare (Haze 3%), Hard coating (3H), Reflection |
| Brightness | 440 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1300:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | MVA, normally black display, transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 262K/16.2M, 47% NTSC |
| Lamp Type | WLED, 50K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | PCAP |
| Panel Weight | 350g (Max.) |
| Application | Industrial |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 6/8-bit), connector, 40 pins |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C |