company cases about G101EVT05.1 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Contact Now
G101EVT05.1 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Panel Brand AUO
Panel Model G101EVT05.1
Panel Size 10.1"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1280(RGB)×800 [WXGA] 149PPI
Pixel Format RGB vertical bar
Display Area 216.96 × 135.6 (H×V)mm
Outline Size 257.35 × 175.5 (H×V×D)mm
Surface Antiglare (Haze 3%), Hard coating (3H), Reflection
Brightness 440 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1300:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode MVA, normally black display, transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors 262K/16.2M, 47% NTSC
Lamp Type WLED, 50K hours, with LED driver
Frequency 60Hz
Touch Screen PCAP
Panel Weight 350g (Max.)
Application Industrial
Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit), connector, 40 pins
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C