2026-05-18
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G101EVN03.0 |
| Panel Size | 10.1 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×800[WXGA] 149PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 216.96 × 135.6 mm (H×V) |
| Outline Size | 227.69 × 148.31 × 7.75 mm (H×V×D) |
| Surface | Glare (Haze 0%) |
| Brightness | 1000 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1300:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 262K/16.2M , 45% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 50K hours, no driver |
| Used for | Industrial Outdoor High Brightness |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 350g (Max.) |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 6/8-bit) , terminal, 40 pins |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -30 ~ 70 °C Operating temperature: -20 ~ 60 °C |