company cases about G101EAN02.5 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
G101EAN02.5 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Panel Brand AUO
Panel Model G101EAN02.5
Panel Size 10.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 1280(RGB)×800 [WXGA] 149PPI
Pixel Format RGB vertical bar
Display Area 216.96 × 135.6 (H×V)mm
Brightness 450 (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode AHVA, normally black display, transmissive
Display Colors 16.7M, 50% NTSC
Lamp Type WLED, 20K hours, with LED driver
Frequency 60Hz
Signal Interface LVDS (1 ch,8-bit), 40 pins, connector
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C