2026-04-30
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G101EAN02.4 |
| Panel Size | 10.1" |
| Panel Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1280(RGB)×800 [WXGA] 149PPI |
| Pixel Format | RGB vertical bar |
| Display Area | 216.96 × 135.6 (H×V)mm |
| Brightness | 400 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Response Time | 29 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.7M, 50% NTSC |
| Lamp Type | WLED, 20K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Signal Interface | LVDS (1 ch,8-bit), 40 pins, connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C |