2026-04-25
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G101EAN01.0 |
| Panel Size | 10.1 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 800(RGB)×1280 [WXGA] 150PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 135.36 × 216.576 mm (H×V) |
| Outline Size | 150.3 × 232.43 × 4.8 mm (H×V×D) |
| Surface | Matte surface, anti-reflection treatment |
| Brightness | 350 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 60% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, no driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 161g (Max.) |
| Signal Interface | MIPI (4 data lanes) , terminal, 39 pins |
| Input Voltage | 1.8/3.3V (Typ.)(VDDIO/VDD) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C |