2026-05-27
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G090VTN02.0 |
| Screen Size | 9.0 inch |
| Screen Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Pixel Number | 800(RGB)×480 (WVGA) 104PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 198(H)×111.696(V) mm |
| Outline(mm) | 211.1(H)×128.4(V) ×7.1(D) mm |
| Bezel Area(mm) | 201.0(H)×114.7(V) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500: 1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | 6 o'clock |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Support Color | 16.7M 50% NTSC |
| Light Source | WLED , 20K hours , With LED Driver |
| Weight | 255g (Typ.) |
| Designed For | Industrial |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | TTL (1 ch, 8-bit) , 50 pins Connector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: -20 ~ 75 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C |