2026-05-22
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G084SN05 V7 |
| Screen Size | 8.4 inch |
| Screen Type | LCM , a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 800(RGB)×600 (SVGA) 119PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 170.4 × 127.8 (H×V) |
| Outline(mm) | 203 × 142.5 × 8.3 (H×V×D) |
| Bezel Area(mm) | 174.0 × 131.3 (H×V) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/80/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 20/10 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Good View at | 12 o'clock |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 262K/16.2M 45% NTSC |
| Backlight | 2 pcs CCFL , 50K hours , No Driver |
| Mass | 260±10g |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | StoStorage Temp.: -30 ~ 85 °C Operating Temp.: -30 ~ 85 °C |