2026-05-28
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G080UAN02.1 |
| Panel Size | 8.0" |
| Panel Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1200(RGB)×1920 (WUXGA) 283PPI |
| Pixel Format | RGB vertical bar |
| Display Area | 107.64 × 172.224 (H×V) mm |
| Outline Size | 114.6 × 184.125 × 3.95 (H×V×D) mm |
| Treatment | Glare (Haze 0%) |
| Brightness | 390 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000: 1 (Typ.) (transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Good View at | Symmetry |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Tf) ms |
| Display Colors | 16.7M, 60% NTSC |
| Lamp Type | 8S4P WLED, 15K hours, without driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Used for | Industrial |
| Signal Interface | MIPI (4 data lanes), connector, 51 pins |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C |