2026-05-14
| manufacturer | AUO |
| Model Name | G080UAN01.0 |
| screen size | 8.0 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1200(RGB)×1920, WUXGA, 283PPI |
| Pixel configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 107.64(W)×172.224(H) mm |
| physical dimension | 114.6(W)×184.13(H) ×3.95(D) mm |
| surface treatment | Glare (Haze 0%) |
| Brightness | 500cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Best angle | Full view |
| Optical mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Viewing angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding time | 27 (Typ.)(Tr+Tf) |
| Number of color | 16.7M 60% NTSC |
| Backlight type | 8S3P WLED , 20K hours , Without Driver |
| Panel weight | 80g (Max.) |
| Apply to | Industrial |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | No touch |
| signal system | MIPI (4 data lanes) , 45 pins Connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum rating | Operating Temperature: -10 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 70 °C |