company cases about G080UAN01.0 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
G080UAN01.0 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
manufacturer AUO
Model Name G080UAN01.0
screen size 8.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1200(RGB)×1920, WUXGA, 283PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 107.64(W)×172.224(H) mm
physical dimension 114.6(W)×184.13(H) ×3.95(D) mm
surface treatment Glare (Haze 0%)
Brightness 500cd/m² (Typ.)
Contrast 1000:1 (Typ.) (TM)
Best angle Full view
Optical mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 27 (Typ.)(Tr+Tf)
Number of color 16.7M 60% NTSC
Backlight type 8S3P WLED , 20K hours , Without Driver
Panel weight 80g (Max.)
Apply to Industrial
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system MIPI (4 data lanes) , 45 pins Connector
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Maximum rating Operating Temperature: -10 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 70 °C