company cases about G070VW01 V1 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
G070VW01 V1 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
manufacturer AUO
Model Name G070VW01 V1
Diagonal size 7.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 800(RGB)×480 WVGA 133PPI
Pixel arrangement RGB Vertical Stripe
Display size 152.4(W)×91.44(H) mm
Outline(mm) 170(H)×111(V) ×8.5(D) mm
Visual size 154.4(W)×93.44(H) mm
Surface treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Display brightness 350 cd/m² (Typ.)
Contrast 500:1 (Typ.) (transmission)
Optical mode TN, normally white display, transmissive
Viewing angle 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10)
responding 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Color Depth 262K/16.2M 50% NTSC
Backlight type WLED, 30K hours, with LED driver
Used for Industrial
Refresh rate 60Hz
Touchscreen Without
Interface Type 20 pins LVDS (1 ch, 6/8-bit), connector
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Application Environment Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C