2026-05-14
| manufacturer | AUO |
| Model Name | G070VW01 V1 |
| Diagonal size | 7.0 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 800(RGB)×480 WVGA 133PPI |
| Pixel arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 152.4(W)×91.44(H) mm |
| Outline(mm) | 170(H)×111(V) ×8.5(D) mm |
| Visual size | 154.4(W)×93.44(H) mm |
| Surface treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Display brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 500:1 (Typ.) (transmission) |
| Optical mode | TN, normally white display, transmissive |
| Viewing angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Color Depth | 262K/16.2M 50% NTSC |
| Backlight type | WLED, 30K hours, with LED driver |
| Used for | Industrial |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Interface Type | 20 pins LVDS (1 ch, 6/8-bit), connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Application Environment | Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C |