2026-05-16
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G070VW01 V002 |
| screen size | 7.0inches |
| Panel Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 800(RGB)×480, WVGA, 133PPI |
| Pixel configuration | RGB vertical bars |
| Display size | 152.4(W)×91.44(H) mm |
| visible size | 155.2(W)×94.24(H) mm |
| physical dimension | 170(W)×111(H)×8(D) mm |
| surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness (cd/m²) | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 750:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 80/80/70/70 (Typ.) (CR≥10) |
| responding speed | 20/10 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| display mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Number of colors | 262K/16.2M , 60% NTSC |
| Backlight type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| refresh rate | 60Hz |
| signal system | LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins , terminal |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| maximum rating | Operating temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage temperature: -30 ~ 85 °C |