2026-05-11
| manufacturer | AUO |
| Model Name | G070VVN01.2 |
| Diagonal size | 7.0 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 800(RGB)×480 WVGA 133PPI |
| Pixel arrangement | RGB vertical bar |
| Display size | 152.4(Horizontal)×91.44(Vertical) mm |
| physical dimension | 164.55(horizontal)×104.71(vertical) ×8.5(thick) mm |
| Visual size | 154.2(Horizontal)×93.2(Vertical) mm |
| Surface treatment | Matte, Hard coating (3H) |
| Display brightness | 600 cd/m² (Typ.) |
| Optical mode | AMVA3, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 10/25 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Backlight type | WLED [7S2P], 30K hours, no driver |
| Refresh rate | 60Hz |
| Interface Type | 50 pins Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit), Connector |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Application Environment | Working: -30 ~ 85 °C; Storage: -30 ~ 85 °C |