2026-05-19
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G070VVN01.1 |
| Diagonal Size | 7.0 inches |
| Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 800(RGB)*480, WVGA, 133PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 152.4(W)*91.44(H) mm |
| Bezel Opening | 154.2(H)*93.24(V) mm |
| Outline Dim. | 164.55(W)*104.71(H) *8.15(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 600 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1500:1 (Typ.) (transmission) |
| Response Time | 10/25 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AMVA, normally black display, transmissive |
| Support Color | 262K/16.2M, 50% NTSC |
| Light Source | 7S2P WLED, 30K hours, without driver |
| Frame Rate | 60Hz |
| Designed For | Industrial |
| Touch Panel | Without |
| Screen weight | 143g (Typ.) |
| Interface Type | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit), 50 pins, connector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Working: -20 ~ 70 °C; Storage: -30 ~ 80 °C |