2026-04-29
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G070VTT01.0 |
| Screen Size | 7.0 inch |
| Screen Type | LCM , a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 800×480(RGB) (WVGA) 133PPI |
| Arrangement | RGB Horizontal Stripe |
| Active Area(mm) | 152.4 × 91.44 (H×V) |
| Outline(mm) | 165 × 105.8 × 4.81 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 380 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Good View at | 6 o'clock |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 262K 50% NTSC |
| Backlight | 8S3P WLED , 10K hours , No Driver |
| Mass | 159±15g |
| Used for | Industrial |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | 4-wire Resistive Touch |
| Signal Type | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 40 pins FPC |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | torage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C |