2026-05-16
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G070VTN02.0 |
| Diagonal Size | 7.0 inches |
| Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 800(RGB)*480, WVGA, 133PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 152.4(W)*91.44(H) mm |
| Viewable area | 155.41(W)*94.66(H) mm |
| physical dimension | 169(W)*103.51(H) *6.52(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 1500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) (TM) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | TN, normally white display, transmissive |
| Support Color | 262K, 66% NTSC |
| Light Source | 8S2P WLED, 10K hours, without driver |
| Frame Rate | 60Hz |
| Screen weight | 157g (Typ.) |
| Interface Type | Parallel RGB (1 ch, 6-bit), 50 pins, FPC |
| Power Supply | 3.3/11.0/20.0/-10.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Environment | Work: -30 ~ 70 °C; Storage: -40 ~ 95 °C; Vibration resistance: 2.9G (28.4 m/s²) |