2026-05-22
| Brand | AUO |
| Model P/N | G070VAT01.0 |
| Diagonal Size | 7.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 800×480(RGB), WVGA 133PPI |
| Pixel Format | RGB Horizontal Stripe |
| Active Area | 152.4(W)×91.44(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Brightness | 260 cd/m² (Typ.) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Best View on | Symmetry |
| Display Colors | 262K/16.7M |
| Frequency | 60Hz |
| Weight | - |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 11/19 (Max.)(Tr/Td) |
| Lamp Type | WLED , 30K hours , Without Driver |
| Touch Screen | PCAP |
| Application | Industrial |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 6/8-bit)Connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ;- |