2026-04-29
| Brand | AUO |
| Model P/N | G065VN01 V221 |
| Diagonal Size | 6.5" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 640(RGB)×480, VGA 122PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 132.48(W)×99.36(H) mm |
| Bezel Opening | 135.9(W)×102.8(H) mm |
| Outline(mm) | 153(W)×118(H)×11.2(D) |
| Luminance | 800 (Typ.)(cd/m²) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Good View at | Symmetry |
| Color Depth | 262K/16.2M 55% NTSC |
| Mass | 170g (Typ.) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H), Antireflection |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Work Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Backlight | WLED , 70K hours , With LED Driver |
| Used for | Industrial、Outdoor High Brightness |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -30 ~ 80 °C |