company cases about G057VTN01.110 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
G057VTN01.110 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Brand AUO
Model P/N G057VTN01.110
Diagonal Size 5.7"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 640(RGB)×480, VGA 141PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 115.2(W)×86.4(H) mm
Bezel Opening 118.2(W)×89.4(H) mm
Outline Dim. 144(H)×104.6(V)×12.8(D) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 550 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
View Direction Symmetry
Response Time 15/10 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Support Color 262K 50%NTSC
Light Source WLED, 70K hours, With LED Driver
Weight 150/165g (Typ./Max.)
Designed For Industrial
Frame Rate 60Hz
Touch Panel Without
Interface Type CMOS (1 ch, 6-bit), 33 pinsConnector
Power Supply 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 85 °C