2026-04-25
| manufacturer | AUO |
| Model Name | G057VTN01.1 |
| Diagonal size | 5.7 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 640(RGB)×480 [VGA] 141PPI |
| Configuration | RGB vertical bar |
| Display size | 115.2(W)×86.4(H) mm |
| physical dimension | 144(H)×104.6(V) ×12.8(D) mm |
| Visual size | 118.2(W)×89.4(H) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 550 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 800:1 (Typ.) (transmission) |
| View Direction | 12 o'clock |
| Optical mode | TN, normally white display, transmissive |
| Viewing angle | 80/80/70/70 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Support Color | 262K 50% NTSC |
| Light Source | WLED, 50K hours, with LED driver |
| Weight | 150/165g (Typ./Max.) |
| Refresh rate | 60Hz |
| Designed For | Industrial |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | CMOS (1 ch, 6-bit), connector, 33 pins |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Application Environment | Working: -30 ~ 85 °C; Storage: -30 ~ 85 °C |