2026-05-22
| manufacturer | AUO |
| Model Name | G057VN01 V0 |
| Diagonal size | 5.7 inch |
| Screen type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) 141PPI |
| Pixel arrangement | RGB vertical bar |
| Display size | 115.2(W)×86.4(H) mm |
| Outline Dim. | 144 × 104.6 (H×V×D) mm |
| Visual size | 118.2(W)×89.4(H) mm |
| Surface treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Display brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 800:1 (Typ.) (transmission) |
| View Direction | 12 o'clock |
| Optical mode | TN, normally white display, transmissive |
| Viewing angle | 80/80/70/70 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Support Color | 262K 50% NTSC |
| Backlight type | WLED [3 strings] , 50K hours , W/O Driver |
| Weight | 155/170g (Typ./Max.) |
| Refresh rate | 60Hz |
| Designed For | Industrial |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | CMOS (1 ch, 6-bit), connector, 33 pins |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Application Environment | Working: -30 ~ 85 °C; Storage: -30 ~ 85 °C |