2026-05-27
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G057QTN01.1 |
| Screen size | 5.7 inches |
| Panel Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 320(RGB)×240, QVGA, 70PPI |
| Pixel configuration | RGB vertical bars |
| Display size | 115.2(W)×86.4(H) mm |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) [Transmission] |
| Best View on | 12 o'clock |
| Viewing Angle | 80/80/70/70 (Typ.) (CR≥10) |
| Responding speed | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Lamp Type | WLED |
| Frequency | 60Hz |
| Application | Industrial |
| Display mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Number of colors | 262K , 50% NTSC |
| Maximum rating | Operating temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage temperature: -30 ~ 85 °C |