2026-04-25
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G057QTN01.0 |
| screen size | 5.7inches |
| Panel Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1600(RGB)×900(HD+) 91PPI |
| Pixel configuration | RGB vertical bars |
| Display size | 115.2 × 86.4 mm (H×V) |
| visible size | 118.2 × 89.4 mm (H×V) |
| physical dimension | 144 × 104.6 × 12.8 mm (H×V×D) |
| surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness (cd/m²) | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 80/80/70/70 (Typ.) (CR≥10) |
| responding speed | 15/10 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| display mode | TN, normally white display, transflective |
| Number of colors | 262K , 50% NTSC |
| Backlight type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| refresh rate | 60Hz |
| screen weight | 150/165g (Typ./Max.) |
| signal system | CMOS (1 ch, 6-bit) , terminal, 33 pins |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| maximum rating | Storage temperature: -30 ~ 85 °C Operating temperature: -30 ~ 85 °C |