2026-05-20
| manufacturer | AUO |
| Model Name | G055HAN01.0 |
| Diagonal size | 5.5 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1080(RGB)×1920 FHD 403PPI |
| Pixel arrangement | RGB vertical bar |
| Display size | 68.04(Wl)×120.96(H) mm |
| physical dimension | 70.5(W)×128.7(H) mm |
| Surface treatment | Hard coating |
| Display brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 1000:1 (Typ.) (transmission) |
| Optical mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Backlight type | WLED, 15K hours, no driver |
| Used for | Industrial Handheld & PDA |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Interface Type | 30 pins MIPI (4 data lanes), FPC |
| Supply voltage | 1.8/5.0/-5.0V (Typ.)(IOVCC/AVDD/AVEE) |
| Application Environment | Working temperature: -20 ~ 70 °C; Storage temperature: -30 ~ 80 °C |