2026-05-14
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G050VTN01.1 |
| Diagonal Size | 5.0 inches |
| Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 800(RGB)*480, WVGA, 188PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 108(W)*64.8(H) mm |
| Viewable area | 111.25(W)*68.7(H) mm |
| physical dimension | 119.33(W)*79.18(H) *8(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) (TM) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Viewing Angle | 75/75/65/75 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | TN, normally white display, transmissive |
| Support Color | 16.2M, 53% NTSC |
| Light Source | 7S2P WLED, 40K hours, without driver |
| Frame Rate | 60Hz |
| Screen weight | 79.0±5.0g |
| Interface Type | TTL (1 ch, 8-bit), 40 pins, FPC |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | -20 ~ 70 °C; Storage: -30 ~ 80 °C; Vibration resistance: 2.0G (19.6 m/s²) |