2026-04-30
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | G043FTT01.0 |
| Diagonal Size | 4.3 inches |
| Type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Pixel Number | 480(RGB)*272, WQVGA, 128PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 95.04(W)*53.856(H) mm |
| Viewable area | 100.8(W)*58.76(H) mm |
| physical dimension | 105.5(W)*67.2(H) mm |
| Surface | Matte (Haze 8%), Hard coating (3H) |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) (transmission) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Viewing Angle | 65/65/50/55 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Support Color | 16.7M, 50% NTSC |
| Light Source | 9S1P WLED, 10K hours, without driver |
| Frame Rate | 60Hz |
| Screen weight | 59.0g (Typ.) |
| Interface Type | Parallel RGB (1 ch, 8-bit), 45 pins, FPC |
| Power Supply | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDIO) |
| Environment | 0 ~ 70 °C; Storage: -30 ~ 80 °C |