2026-05-22
| Brand | AUO |
| Model P/N | C123HAN06.0 |
| Diagonal Size | 12.3" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×720 167PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 292.032(W)×109.512(H) mm |
| Bezel Opening | 293.94(W)×111.42(H) mm |
| Outline Size | 308.79(W)×128.85(H)×18.5(D) mm |
| Surface | Antiglare |
| Brightness | 760 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 15 (Typ.)(Tr+Td) |
| Display Colors | 16.7M 98%sRGB |
| Lamp Type | 8S4PWLED, 10K hours |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | TBD |
| Application | Outdoor High Brightness、Automotive Display |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit), 50 pins Connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: -30 ~ 85 °C ;Storage Temp.: -40 ~ 95 °C; Vibration Level: 2.9G (28.4 m/s²) |