2026-05-19
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | C123HAN01.0 |
| Diagonal Size | 9.0inches |
| Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 1920(RGB)*720 166PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 292.32 * 109.62 mm (H*V) |
| Viewable area | 294.82 * 112.12 mm (H*V) |
| physical dimension | 308.1 * 134.86 * 15.6 mm (H*V*D) |
| Surface | Matte |
| Brightness | 700 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (transmission) |
| Response Time | 15/15 (Max.)(Tr/Td) ms |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Support Color | 16.7M, 70% NTSC |
| Light Source | 10S2P WLED, 10K hours, no driver |
| Frame Rate | 60Hz |
| Screen weight | 590±59g |
| Interface Type | LVDS (2 ch, 8-bit), connector, 40 pins |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -40 ~ 95 °C Working temperature: -30 ~ 85 °C; Vibration resistance: 2.9G (28.4 m/s²) |