2026-05-25
| Brand | AUO |
| Model P/N | C101UAN01.0 |
| Diagonal Size | 10.1" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1200, WUXGA 224PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 217.44(W)×135.9(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline(mm) | 236.96 × 163 (H×V×D) |
| Treatment | - |
| Luminance | 1400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 25 (Max.)(Tr+Td) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 100%sRGB |
| Backlight | WLED |
| Mass | 425±43g |
| Used for | Outdoor High Brightness、Automotive Display |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit), 60 pins FPC |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -40 ~ 95 °C Operating Temp.: -30 ~ 85 °C ; Vibration Level: 2.9G (28.4 m/s²) |