2026-05-23
| manufacturer | AUO |
| Model Name | C090EAN04.1 |
| Diagonal size | 9.0 inches |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 1280(RGB)×720, WXGA, 163PPI |
| Pixel arrangement | RGB vertical bar |
| Display size | 198.72(W)×111.78(H) mm |
| physical dimension | 212.2(W)×127.9(H) ×11(D) mm |
| Visual size | 202.02(W)×115.78(H) mm |
| Surface treatment | Matte |
| Display brightness | 900 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Optical mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| responding | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Backlight type | 8S3P WLED, 10K hours, without driver |
| Refresh rate | 60Hz |
| Interface Type | LVDS (1 ch, 8-bit), 40 pins, FPC |
| Supply voltage | 3.3/13.5/18/-8V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Application Environment | Work: -30 ~ 85 °C; Storage: -40 ~ 95 °C; Vibration resistance: 2.9G (28.4 m/s²) |