2026-05-15
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | C090EAN01.1 |
| Diagonal Size | 9.0inches |
| Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 1280(RGB)*720, WXGA, 163PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 198.72(W)*111.78(H) mm |
| Viewable area | 202.02(W)*114.74(H) mm |
| physical dimension | 210(W)*126.8(H) mm |
| Surface | Matte |
| Brightness | 680 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (transmission) |
| Response Time | 15/15 (Max.)(Tr/Td) ms |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Support Color | 16.7M, 70% NTSC |
| Light Source | 6S3P WLED, 10K hours, without driver |
| Frame Rate | 60Hz |
| Appearance style | Medium thickness (PCBA straight, 3.4~4.0mm thick) |
| Interface Type | LVDS (1 ch, 8-bit), 40 pins, connector |
| Power Supply | 3.3/3.3V (Typ.)(VDD/VDDA) |
| Environment | Work: -30 ~ 85 °C; Storage: -40 ~ 95 °C; Vibration resistance: 2.9G (28.4 m/s²) |