2026-05-12
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | C080EAN04.3 |
| Panel Size | 8.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×720, WXGA 184PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 176.64 × 99.36 mm (H×V) |
| Bezel Opening | 179.5 × 105.8 mm (H×V) |
| Outline Size | 188.5 × 117.22 × 14.85 mm (H×V×D) |
| Surface | matte |
| Brightness | 900 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 20 (Max.)(Tr+Tf) ms |
| Display Colors | 16.7M , 65% NTSC |
| Lamp Type | 7S4P WLED , 30K hours, without driver |
| Frequency | 60Hz |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 8-bit) , FPC , 40 pins |
| Input Voltage | 3.3/13.5/18/-8V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Environment | Operating: -30 ~ 85 °C ; Storage: -40 ~ 85 °C ; Vibration Resistance: 2.9G (28.4 m/s²) |