company cases about C080EAN04.3 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
C080EAN04.3 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Panel Brand AUO
Panel Model C080EAN04.3
Panel Size 8.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1280(RGB)×720, WXGA 184PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 176.64 × 99.36 mm (H×V)
Bezel Opening 179.5 × 105.8 mm (H×V)
Outline Size 188.5 × 117.22 × 14.85 mm (H×V×D)
Surface matte
Brightness 900 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800 : 1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Response Time 20 (Max.)(Tr+Tf) ms
Display Colors 16.7M , 65% NTSC
Lamp Type 7S4P WLED , 30K hours, without driver
Frequency 60Hz
Signal Interface LVDS (1 ch, 8-bit) , FPC , 40 pins
Input Voltage 3.3/13.5/18/-8V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL)
Environment Operating: -30 ~ 85 °C ; Storage: -40 ~ 85 °C ; Vibration Resistance: 2.9G (28.4 m/s²)