2026-05-28
| manufacturer | AUO |
| Model Name | C070VAN02.0 |
| Diagonal size | 7.0 inches |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCD module |
| Resolution | 800×480(RGB), WVGA, 133PPI |
| Pixel arrangement | RGB vertical bar |
| Display size | 152.4(W)×91.44(H) mm |
| physical dimension | 167.3(W)×109.2(H) mm |
| Surface treatment | Matte |
| Display brightness | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Optical mode | AMVA, normally black display, transmissive |
| Viewing angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥100) |
| responding | 9/11 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Backlight type | WLED, 20K hours, without driver |
| Refresh rate | 60Hz |
| Interface Type | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) + SPI, 50 pins, FPC |
| Supply voltage | 3.3/13/20/-8V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Application Environment | Work: -30 ~ 85 °C; Storage: -40 ~ 95 °C; Vibration resistance: 2.9G (28.4 m/s²) |