2026-05-25
| Brand | AUO |
| Model P/N | B173ZAN06.4 |
| Diagonal Size | 17.3" |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD 255PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 381.888(W)×214.812(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Dim. | 389.89(H)×238.31(V)×3.5(D)mm |
| Treatment | Antiglare |
| Luminance | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 9 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Support Color | 1.07B 100%Adobe RGB |
| Light Source | WLED, 15K hours, With LED Driver |
| Form Style | Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm) |
| Designed For | Laptop、Gaming |
| Frame Rate | 120Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | eDP (4 Lanes), eDP1.4a, 40 pinsConnector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |