2026-05-23
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | B173ZAN03.0 |
| Panel Size | 17.3" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 3840(RGB)×2160 UHD 255PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical bars |
| Display Area | 381.89(W)×214.81(H) mm |
| Outline Size | 398.89(W)×238.31(H)×3.5(D) mm |
| Surface | Matte |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 27 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 100% Adobe RGB |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Signal Interface | 40 pins eDP (4 Lanes) , eDP1.3 , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |