2026-05-12
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | B173ZAN01.0 |
| Diagonal Size | 17.3inches |
| Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 3840(RGB)*2160 UHD 255PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 382.08 * 214.92 mm (H*V) |
| Outline | 398.1 * 250.5 * 4 mm (H*V*D) |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (transmission) |
| Response Time | 27 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AHVA, normally black display, transmissive |
| Support Color | 16.7M, 100% Adobe RGB |
| Good View at | Symmetry |
| Light Source | WLED, 15K hours, with LED driver |
| Frame Rate | 60Hz |
| Outline Shape | Medium thickness (PCBA straight, 3.4~4.0mm thick) |
| Used for | Laptop |
| Interface Type | 40 pins eDP (4 Lanes), eDP1.3, connector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |