2026-05-23
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | B173RTN02.1 |
| Diagonal Size | 17.3inches |
| Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 1600(RGB)*900 [HD+] 106PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 382.08 * 214.92 mm (H*V) |
| Active Area | 398.1 * 250.5 * 4 mm (H*V*D) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 220 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400: 1 (Typ.) [Transmission] |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | TN, normally white display, transmissive |
| Support Color | 262K, 60% NTSC |
| Light Source | WLED, 15K hours, with LED driver |
| Outline Shape | Flat (PCBA Flat, T3.4~4.0mm) |
| Used for | Laptop |
| Frame Rate | 60Hz |
| Interface Type | eDP (1 Lane), connector, 30 pins |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |