2026-05-20
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | B173HAN04.2 |
| Panel Size | 17.3" |
| Panel Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1920(RGB)×1080[FHD] 127PPI |
| Pixel Format | RGB vertical bars |
| Display Area | 381.888 × 214.812 (H×V) mm |
| Outline Size | 389.89 × 238.31 × 3.5 (H×V×D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.2M , 72% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Signal Interface | eDP (2 Lanes) , eDP1.3 , terminal, 30 pins |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C |