2026-05-16
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | B173HAN01.3 |
| Panel Size | 17.3" |
| Panel Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 127PPI |
| Pixel Format | RGB vertical bars |
| Display Area | 381.888 × 214.812 mm (H×V) |
| Outline Size | 398.1 × 250.5 × 4 mm (H×V×D) |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 16.2M , 72% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Signal Interface | eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , terminal, 30 pins |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage temperature: -20 ~ 60 °C Operating temperature: 0 ~ 50 °C |