2026-05-25
| Brand | AUO |
| Model P/N | B170QAN01.2 |
| Diagonal Size | 17.0" |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 2560(RGB)×1600, WQXGA 177PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 366.34(W)×228.96(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 372.836(W)×240.11(H)×5(D) mm |
| Surface | Antiglare |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td), 3 (Typ.)(G to G)(OD) |
| Display Colors | 16.2M 100%DCI-P3 |
| Lamp Type | WLED, 15K hours, With LED Driver |
| Frequency | 240Hz |
| Touch Screen | Without |
| Shape Style | Slim (PCBA Bent, T≤3.0mm) |
| Application | Laptop、Gaming |
| Signal Interface | eDP (4 Lanes), eDP1.4, 40 pinsConnector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |