2026-05-19
| Brand | AUO |
| Model P/N | B160UAN03.0 |
| Diagonal Size | 16.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1200, WUXGA 141PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 344.68(W)×215.42(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 350.38(W)×226.17(H)×5(D) mm |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Best View on | Symmetry |
| Display Colors | 16.7M 45%NTSC |
| Frequency | 60Hz |
| Shape Style | Slim (PCBA Bent, T≤3.0mm) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Lamp Type | WLED , 15K hours , With LED Driver |
| Touch Screen | Without |
| Application | Laptop |
| Signal Interface | eDP (2 Lanes), eDP1.2, 30 pinsConnector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |