2026-05-19
| Brand | AUO |
| Model P/N | B160QAN02.Z |
| Diagonal Size | 16.0" |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 2560(RGB)×1600, WQXGA 188PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 344.678(W)×215.424(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 349.678(W)×234.424(H)×2.6(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 9 (Typ.)(Tr+Td), 3 (Typ.)(G to G)(OD) |
| Display Colors | 16.7M 100%DCI-P3 |
| Lamp Type | WLED, 15K hours, With LED Driver |
| Frequency | 240Hz |
| Touch Screen | Without |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm) |
| Application | Laptop、Gaming |
| Signal Interface | eDP (4 Lanes), eDP1.4, 40 pinsConnector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |