2026-05-29
| Brand | AUO |
| Model P/N | B160QAN02.W |
| Diagonal Size | 16.0" |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 2560(RGB)×1600, WQXGA 188PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 344.678(W)×215.424(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Best View on | Symmetry |
| Display Colors | 16.7M 100%sRGB |
| Frequency | 60Hz |
| Shape Style | Slim (PCBA Bent, T≤3.0mm) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | - |
| Lamp Type | WLED, With LED Driver |
| Touch Screen | Without |
| Application | Laptop |
| Signal Interface | eDP, eDP1.4Connector |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |