2026-05-16
| Brand | AUO |
| Model P/N | B160QAN02.L |
| Diagonal Size | 16.0" |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 2560(RGB)×1600, WQXGA 188PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 344.678(W)×215.424(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Luminance | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | - |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 100%DCI-P3 |
| Backlight | WLED, 15K hours, With LED Driver |
| Outline Shape | Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm) |
| Used for | Laptop |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | eDP (4 Lanes), eDP1.4Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |