2026-05-20
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | B156XTN07.1 |
| Panel Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768 WXGA 100PPI |
| Pixel Format | RGB vertical bars |
| Display Area | 344.232 × 193.536 (H×V) |
| Outline Size | 359.5 × 223.8 × 3.2 (H×V×D) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 8(Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 262K , 45% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Signal Interface | eDP (1 Lane) , eDP1.2 , terminal, 30 pins |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |