2026-05-12
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | B156HTN06.1 |
| Panel Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD, 141PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 344.16(W)×193.59(H) mm |
| Outline Size | 350.66W)×216.15(H)×3.2(D) mm |
| Surface | Antiglare |
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 8(Typ.)(Tr+Td) ms |
| Display Colors | 262K , 45% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Signal Interface | 30 pins eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating: 0 ~ 50 °C ; Storage: -25 ~ 60 °C |