company cases about B156HTN06.1 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Events
Contact Us
chance
Contact Now
B156HTN06.1 AUO LCD screen Introducton to the functions and parameters
Panel Brand AUO
Panel Model B156HTN06.1
Panel Size 15.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD, 141PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 344.16(W)×193.59(H) mm
Outline Size 350.66W)×216.15(H)×3.2(D) mm
Surface Antiglare
Brightness 220 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 400:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 8(Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors 262K , 45% NTSC
Lamp Type WLED , 15K hours, with LED driver
Frequency 60Hz
Signal Interface 30 pins eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , terminal
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating: 0 ~ 50 °C ; Storage: -25 ~ 60 °C