2026-05-23
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | B156HTN03.8 |
| Diagonal Size | 15.6 inches |
| Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Pixel Number | 1920(RGB)*1080 FHD 141PPI |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 344.16(H)*193.59(V) mm |
| physical dimension | 359.5(H)*223.8(V*) *3.2(T) mm |
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) (transmission) |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | TN, normally white display, transmissive |
| Support Color | 262K, 45% NTSC |
| Light Source | WLED, 15K hours, with LED driver |
| Frame Rate | 60Hz |
| Appearance style | Thin screen (PCBA straight, thickness ≤3.2mm) |
| Interface Type | 30 pins eDP (2 Lanes), connector |
| Power Supply | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Working temperature: 0 ~ 50 °C; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |