2026-05-20
| Brand | AUO |
| Model P/N | B156HAN13.0 |
| Diagonal Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 141PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 344.16(W)×193.59(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 350.66(W)×216.15(H)×3(D) mm |
| Surface | Antiglare |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Display Colors | 16.7M 45%NTSC |
| Lamp Type | WLED, 15K hours, With LED Driver |
| Frequency | 120Hz |
| Touch Screen | Without |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm) |
| Application | Laptop、Gaming |
| Signal Interface | eDP (4 Lanes), eDP1.4, 40 pinsConnector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |