2026-05-25
| Brand | AUO |
| Model P/N | B156HAN12.1 |
| Diagonal Size | 15.6" |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 141PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 344.16(W)×193.59(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline (mm) | 350.66×216.15×2.6 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare |
| Luminance | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 8 (Typ.)(Tr+Tf), 3 (Typ.)(G to G)(OD) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 100%sRGB |
| Backlight | WLED, 15K hours, With LED Driver |
| Outline Shape | Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm) |
| Used for | Laptop、Gaming |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | eDP (4 Lanes), eDP1.3, Connector40 pins |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |