2026-05-28
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | B156HAN09.1 |
| Panel Size | 15.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 FHD 141PPI |
| Pixel Format | RGB vertical bars |
| Display Area | 344.16(W)×193.59(H) mm |
| Outline Size | 349.16(W)×204.49(H)×4.8(D) mm |
| Surface | matte |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Display Colors | 16.7M , 100% sRGB |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Signal Interface | eDP (2 Lanes) , eDP1.4 , 30 pins , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |